O nás

Něco málo z historie naší firmy

about image

Proč Oříšek?

Tak jako většina z Vás, jsme i my rodiče. Dokud jsme jimi nebyli, viděli jsme svět přesně tak, jak nám ho média v čele s televizí diktovala. S prvním dítětem však člověk taknějak zpomalí a začne svět vnímat jinýma očima. Jsme tu přeci proto, abychom z našich dětí vychovali vnímavé, sebevědomé a citlivé tvory.

Když jsme pro naší malou nezbednici vybírali hračky, zjistili jsme, že synonymem pro kvalitní je dnes povětšinou co nejvíc barevné a PLASTOVÉ. Ale zkuste se večer přitulit ke krásně barevné panence z gumy, která má vlásky ze silonu. Naštěstí ti malí skřítci mají v tomhle směru jasno a dají Vám vědět, že tudy cesta nevede. Hračky z neživých materiálů vystřídaly hračky ze dřeva, panenky nahradili pletánci z ovčího rouna a vlny a ejhle, děťátko si hraje, večer se tulí (pokud tedy není zrovna mamina po ruce) k mazlíkovi z vlny. Tady začíná naše cesta výroby hraček v harmonii s přírodou.

Začalo to tedy jednoduchými mazlidly, pokračovalo panenkami a postupem času přibývají výtvory dřevěné. Samozřejmě vše je z něčeho vyrobené. Otázkou je z čeho. Jelikož manželka má potravinovou nesnášenlivost, navykli jsme si u všeho studovat složení až se to stalo posedlostí a teď to studujeme u všeho. :-) " Jak je možné, že výrobek ze 100% bavlny má v sobě 20% polyesteru? atd." Takže jsme to vzali od základu. Takový malý návrat ke kořenům. Staré knihy, herbáře, bylinkáře a rady našich babiček nás dovedly až k znovupoznání přírodních barviv a surovin, které chemie zahnala do kouta. Proč kupovat drahá průmyslová barviva (před kterými nás co chvíli varuje nějaká studie), když louky, lesy a zahrady jsou plné těch přírodních. Materiál si tedy připravujeme sami. Například zpracováváme ovčí rouno (zatím ho nespřádáme :-) ), ručně barvíme přírodními barvivy. Materiál na dřevěné hračky a nábytek pro změnu sbíráme při našich toulkách Brdskými lesy.

Proč tedy oříšek? Má tvrdou skořápku, ale když se přijde na to jak ji rozlousknout, čeká nás sladká odměna.
                                                                                                                                                                             Denisa a Jan Skalických

Historie

Dobrý den, jsme rádi, že jste zavítali na naše stránky. Jsme malá rodinná firmička, která vznikla díky naší dcerce Terezce. Chtěli jsme pro ni příjemné, neplastové hračky z přírodních materiálů a tím to vše začalo. Navštěvovaly jsme s Terezkou Rodinné centrum Poupátko, kde jsme se daly do výroby pletené waldorfské panenky (Pletánek). Nikde jsme nemohli sehnat pěkně barevnou ovčí vlnu, která by se na pletánka hodila a tak jsem ji zkusila obarvit sama. Přadénko se povedlo a líbilo se i ostatním maminkám. A tak jsem získala své první zákaznice.:-) Protože se má vlna líbila a zájem o ni rostl, barvila jsem další a rozhodla jsem se, že ji zkusím nabídnout na jarmarku Waldorfské školy v Příbrami. Měla jsem úspěch. Zájem o přadénka rostl a přišla i poptávka na barvené ovčí rouno. No a pak to šlo ráz na ráz. Přibrala jsem další materiály a pomůcky k jejich zpracování. Zkrátka, vlna mne pohltila. Pokud jste zruční a potřebujete materiály pro své tvoření, jste tu správně.  Přejeme příjemný čas strávený u nás. 
about image
loglo-bottom-2.png

Odběr novinek

Chcete-li dostávat aktuální novinky, vložte svůj e-mail.

© 2024. Všechna práva vyhrazena. Web by KOWORKS.CZ